FarsiCRC :: مركز پژوهش‏های مسیحی

  • Farsi Christian Research Center
  • جمعه, 06 آذر 1394
شما اینجا هستید: خانه مقالات سخن شما متن دفاعیه كشیش مهدی دیباج

متن دفاعیه كشیش مهدی دیباج

فرستادن به ایمیل

نامه دفاعیه مهدی دیباج، سندی است خارق العاده. ایشان پس از آن كه بیش از نه سال به اتهام ارتداد در زندان های ایران محبوس بودند، سرانجام در ماه دسامبر سال 1993 در دادگاه ساری به پرونده ایشان رسیدگی شد و در آنجا بود كه مهدی دیباج در كمال شجاعت این دفاعیه را ارائه داد.

دادگاه ایشان را مجرم شناخت و به اعدام محكوم كرد. در راَی صادره از دادگاه آمده است :" ...نامبرده در سن 14 سالگی به مذهب مسیحیت گرویده است...نامبرده به دلیل عدم توبه و پافشاری بر عقاید غیر اسلامی خود .به اعدام محكوم می گردد
دولت ایران در ژانویه سال 1994 تحت فشارهای بین المللی ناگزیر شد مهدی دیباج را آزاد كند. اما این آزادی چندان دوام نیافت. ایشان در 24 ژوئن همان سال در راه بازگشت از كنفرانسی در نزدیكی كرج ربوده شدند، و ده روز بعد پلیس تهران جسد ایشان را در جنگلهای حومه تهران پیدا كرد.
ظاهراً دشمنان مهدی دیباج با كشتن او پیروز شده بودند، اما این دفاعیه مهدی دیباج است كه سالها پس از فراموش شدن دشمنان او، همچنان پیروزمندانه به حقانیت مسیح شهادت می دهد.

دادگاه ساری 3 دسامبر 1993&

در نام مقدس خدا كه هستی و حیات ماست

با نهایت فروتنی از داور آسمانها و زمین برای این فرضت گرانبها سپاسگزارم. و با خضوع و خشوع برای او انتظار میكشم تا مطابق وعده های خود مرا از این محاكمه رستگار فرماید.با عرض ادب، از حضور اعضاء محترم دادگاه هم تمنا دارم به احترام نام خداوند با شكیبایی به عرایضم توجه فرمایند
من ناچیز مسیحی هستم، گناهكاری كه ایمان دارم عیسی مسیح به خاطر گناهان من بر روی صلیب جان خود را فدا كرد و به وسیله رستاخیز و غلبه بر مرگ، مرا در حضور خدای قدوس،عادل ساخت (رومیان 25:4).
این حقیقت را خدای حقیقی در كلام خود در انجیل می فرماید.عیسی، یعنی نجات دهنده. « چون او امت خود را از گناهانشان نجات میدهد» (متی 21:1). مسیح جرم گناهان ما را به بهای خون خود پرداخت و به ما حیات تازه بخشید تا به یاری روح القدس برای جلال خدا زندگی كنیم و سدی باشیم در برابر فساد (متی13:5) و كانالی باشیم برای بركت و شفا ( متی 14:5) و خود را در محبت خدا مخفوظ بداریم(یهودا21). به پاس این همه لطف، از این بنده ناچیز خواسته نفس خود را انكار نمایم و جان بر كف پیرو او باشم( لوقا23:9) و از مردم نترسم اگر جسم مرا میكشند (متی28:10) بلكه تكیه من بر آفریدگار هستی بخش باشد كه این تاج رحمت و رأفت را بر سر من نهاده و برای محبان خود حامی قوی و اجر بسیار عظیم است
به من تهمت ارتداد زده اند! خدای نادیده كه عارف قلوب است به ما مسیحیان اطمینان بخشیده « كه از مرتدان نیستیم تا هلاك شویم، بلكه از ایمان دارانیم تا جان خود را نجات دهیم» (عبریان 39:10). در فقه اسلامی هم مرتد به كسی گفته میشود كه به خدا، انبیاء و معاد ایمان ندارند. ما مسیحیان به هر سه ایمان داریم.
میگویند:« مسلمان بودی و مسیحی شدی.» نه، من سالها بیدین بودم. با مطالعه و تحقیق به دعوت خدا لبیك گفتم و به عیسی مسیح خداوند ایمان آوردم تا دارای نعمت حیات جاودانی شوم(یوحنا47:6). دین را مردم اختیار میكنند اما مسیحی را مسیح انتخاب می كند. می فرماید:« شما مرا برنگزیدید، بلكه من شما را برگزیدم»( یوحنا 16:15). از كی ؟ « پیش از بنیاد عالم!» مردم میگویند:« از بدو تولد مسلمان بودی.» خدا میفرماید:« از ازل مسیحی بودم.» می فرماید:« هزاران سال پیش حتی قبل از این كه خدا دنیا را بیافریند ما را انتخاب كرد تا بوسیله آن فداكاری كه مسیح در راه ما كرد مال او باشیم» ( افسسیان4:1). مسیحی یعنی مال عیسی مسیح. ;
;
خدای بی همتا كه آخر را از اول می بیند و مرا برگزید تا مال او باشم، از ازل می دانست دل كی به او چسبیده و چه كسی ایمان و ابدیت خود را به یك كاسه آش میفروشد. من ترجیح میدهم تمام عالم بر ضد من باشند، اما خدای تعالی با من باشد، همه مرا مرتد و مطرود بدانند اما مورد تأئید خدای ذوالجلال باشم. چون انسان به ظاهر مینگرد اما خدا به دل، برای او كه از ازل تا به ابد خداست هیچ امری محال نیست. تمامی قدرت در آسمانها و زمین در دست اوست.

خدای توانا هر كه را بخواهد بلند میكند یا پست، قبول میكند یا رد، به بهشت میفرستد یا به جهنم. چون هر چه خدا میخواهد همان میشود. آیا كسی میتواند یك نفر را از محبت خدا جدا كند؟ یا رابطه خالق را با مخلوق خود بهم بزند؟ یا یك قلب وفادار به خداوند را شكست بدهد؟ او زیر سایه قادر مطلق در امن و امان است. پناهگاه ما تخت رحمت خدا و از ازل مرتفع است. من میدانم به كی ایمان دارم. او قادر است امانت مرا تا به آخر حفظ كند تا به ملكوت خدا برسم جایی كه عادلان مثل خورشید می درخشند (متی43:13) اما بدكاران در آتش جهنم به سزای خود میرسند ( لوقا28:13)
به من میگویند :« برگرد!» از آغوش پروردگار خویش پیش كی بر گردم؟ آیا میشود بجای اطاعت از احكام خدا ، حرف مردم را پذیرفت؟ 45 سال است با خدای معجزات راه میروم و سایه لطف خدا بر سرم است و سرا پا مدیون محبت ها و توجهات پدرانه او هستم.
عشق مسیح سراسر وجودم را تسخیر كرده و گرمی محبت او را در تمام ذرات وجود خویش احساس می كنم. خدا كه فخر و جلال و پشت و پناهم است با بركات و معجزات و حمایت های بی دریغ خود روی من مهر تأئیدی زده است (دوم قرنتیان 22:1). این امتحان ایمان یك نمونه بارز است.

خداوند خوب و مهربان هر كه را دوست دارد اصلاح و تأدیب میكند (عبرانیان 6:12). و هر لحظه او را می آزماید تا در خور آسمان شود. خدای دانیال كه رفقای او را در میان شعله های آتش زنده نگه داشت، 9 سال مرا در زندان حفظ فرموده و تمام پیش آمدهای بد را به خیر و خوبی و نفع ما تمام كرده است، به طوری كه شادی و شكرگزاری در دلم موج میزند!

خدای ایوب ایمان و تعهد مرا در بوته آزمایش نهاده تا صبر و وفاداری مرا مزید فرماید. در این 9 سال، تمام مسئولیت ها را از من گرفته تا در پناه اسم مبارك او، وقت خود را صرف دعا، خواندن كلام خدا، تفتیش قلب و تزکیه نفس خود كنم و در فیض و معرفت خداوند رشد نمایم. برای این فرصت بی نظیر، خدا را شكر میكنم .در تنگی به من وسعت داده، مشقت سختم باعث سلامتی شده و مهربانی های او مرا احیاء نموده است. زهی عظمت احسان خدا كه برای ترسند گان ذخیره كرده است! ایراد می گیرند كه چرا تبلیغ می كنی
اگر بینی كه نابینا و چاه است
اگر خاموش بنشینی گناه است
این تكلیف دینی ماست كه بد كاران را متقاعد كنیم تا در رحمت خدا باز است، از گناه دست بكشند و به او پناه آورند تا از خشم و غضب خدای عادل و مجازات هولناك آینده نجات یابند (یوحنا36:3). عیسی مسیح میفرماید : « من در هستم ، هر كه داخل شود نجات یابد»(یوحنا 9:10). « من راه و راستی و حیات هستم. هیچ كس نمیتواند به خدا برسد مگر به وسیله من»(یوحنا 6:14) . « در هیچ كس غیر از او نجات نیست . زیرا اسمی دیگر زیر آسمان به مردم عطا نشده كه بدان باید ما نجات یابیم»(اعمال 12"4). در میان انبیا خدا فقط عیسی مسیح پس از مرگ زنده شد (لوقا 5:24-7 ) و تا به ابد شفیع زنده ماست. او نجات دهنده ماست، فرزند خداست ( متی 17:3 ) و شناخت او حیات جاودانی است (یوحنا 3:17 ). من گناهكار كه خاك و خاكسترم، به وجود مبارك و به تمام فرمایشات و معجزات او در كتاب انجیل ایمان دارم و اختیار زندگی خود را به دست او سپرده ام. برای من، زندگی یعنی مجالی كه به مسیح خدمت كنم و مرگ یعنی فرصت بهتری كه با مسیح باشم. پس نه فقط راضی ام به احترام نام مقدس خدا در زندان باشم، بلكه حاضرم به خاطر عیسی مسیح خداوند جان بدهم و زودتر به ملكوت خدا برسم. جائی كه برگزیدگان خدا به حیاط جاودانی میروند اما شریران به عذاب جاودانی (مكاشفه 8:21) .
سایه لطف خدا و دست بركت و شفای او بر سر شما باشد و بماند تا به ابد. آمین
با عرض حرمت،
زندانی مسیحی شما،
مهدی دیباج


نسخه دست نویس دفاعیه مهدی دیباج توسط خود او

3 نظر فرستاده شده

شهرام
0
وای وای برادرم تو چراغی هستی که تا ابد افروخته شدی تا فروغت دیده رهپویان را بنوازد
اما کورانی که میدیدند و کرانی که میشنیدند به حکم خداوند چشم و گوششان باز نشد
تا تو شهادت دهنده بر پیروزی خداوند و ناکامی شیطان باشی !
نوامبر 25, 2012
neda
0
haghighatan baradaram to un namake jahani ke ta abad tasir gozari namak hargez az bein nemire va hamishe jeloye fesado migire defaiye to ke ba ghovate rohe khoda bood ba ghovate roohe khoda ta abad dar ghalbe ensanha kar khahad kard.baradaram ba in defaiye to yek mobashere hamishe zende hasti.va be kalame khoda dar matta 28:19 baraye hamishe labeyk ra gofti
مه 18, 2013
سعید پاک نیِّت
0
به واقع خون این شهید ، کشیش هایک عزیز و شهدای کلیسا در ایران نهالی را آبیاری کرد که امروز میوه های آن در سراسر دنیا به بار آمده و مشغول خدمت به هم میهنان ما می باشند. در ملکوت نزد مسیح آرام بدون دغدغه این جهان. خوشا به حالشان.
راهشان پر رهرو باد.
مه 19, 2013

نظر خود را بنویسید

كوچكتر | بزرگتر
security image
حروف نوشته شده را بنویسید

busy